Poslanci sa vykašľali na anketu o notebookoch

Autor: Pavel Pětioký | 30.10.2012 o 13:00 | (upravené 30.10.2012 o 17:24) Karma článku: 13,88 | Prečítané:  3428x

Anketa o notebookoch za 1600 eur, ktoré sa chystá nakupovať náš parlament, ukázala, že ani nová metla nie vždy dobre metie. Drvivá väčšina z 54 novozvolených poslancov NR SR, ktorá anketu ignorovala, má rovnaké maniere ako podstatná časť spomedzi zvyšných 96 mazákov. Nejde ani tak o obsah odpovedí, ale o fakt, že iba siedmi z nich na anketové otázky ráčili odpovedať. Smutná štatistika.

Anketa bola jednoduchá. Poslancov som poslal mail, v ktorom som sa ich pýtal, či:

1) majú od NR SR k dispozícii notebook;

2) používajú smartfón, tablet, PC alebo notebook

3) majú záujem dostať od NR SR ultratenký, mimoriadne výkonný notebook v hodnote 1600 eur;

4) chcú od NR SR radšej dostať a) mimoriadne výkonný notebook do 1600 eur, b) štandardný notebook do 600 eur, c) tablet do 600 eur, d) jednorazový príspevok na výpočtovú techniku vo výške 400 eur alebo d) či by uprednostnili nejakú inú možnosť;

5) sú ochotní dopredu odmietnuť notebook drahší ako 600 eur.

Cieľom ankety bolo zistiť, do akej miery sú noví poslanci schopní zriecť sa neprimeraných výhod v čase, keď ich spoluobčania musia znášať dôsledky úsporných opatrení.

Bilancia oslovených a odpovedajúcich je katastrofálna.

Načo platíme poslancom asistentov, keď nie sú schopní odpovedať na jednoduché otázky niekomu, kto im svojimi daňami na týchto pomocníkov pripláca? Načo sú nám poslanci, ktorí nás jednoducho ignorujú? Niežeby na to mali starí poslaneckí mazáci právo, no od nich by človek stratu spätnej väzby a odtrhnutie od reality očakával viac ako od nováčikov. Od novicov som ( asi naivne) očakával väčšiu ochotu komunikovať a aj uskromniť sa vo svojich nárokoch.

Arogantné mlčanie 47 nových poslancov je frustrujúce, no ani niektoré odpovede siedmich zvyšných nie sú dôvodom na optimizmus. Posúďte sami.

Asistentka poslanca Gabriela Csicsaia (Most) napísala: „Nakoľko od začiatku apríla 2012 ubehla dlhá doba - takmer 7 mesiacov, pán poslanec  MVDr. Gabriel Csicsai PhD. si zaobstaral a v súčasnosti  používa svoj vlastný notebook."

Pavol Zajac (KDH) odpovedal veľmi svedomito na každú otázku. Uviedol, že od NR SR notebook nemá, že používa svoj osobný smartfón a notebook, že nemá záujem o notebook do 1600 eur a že by privítal tablet do 600 eur. A vyhlásil, že je ochotný vopred odmietnuť zbytočne drahý notebook.

Milan Halúz (Smer) sa rozpísal o tom, že sa vyzná v informačných technológiách a že je s nimi zvyknutý pracovať. „(...) predmetom obstarávania nie sú len notebooky, ale aj tlačiarne, softvér, servis, takže cena jedného notebooku vôbec nemusí byť vyššia ako 600 eur, ktoré udávate. Čo sa mňa týka, ak to má byť nejaký šmejd, tak nie som na ňom ochotný pracovať Pracoval som vo viacerých firmách a vždy som mal potrebné vybavenie k svojej práci (PC, auto, telefón). Je smutné ,že noví poslanci ešte dnes nevlastnia potrebné vybavenie k svojej práci," uviedol poslanec Halúz a dodal: „Nemám problém vzdať sa nového notebooku, ak tak urobia aj tí poslanci, ktorí ich už majú."

Odpoveď poslankyne Viery Kučerovej (Smer) stojí za plnú citáciu, no nestojí za žiaden komentár: „Dobrý deň pán Pětioký, so svojou žiadosťou vám odporúčam obrátiť sa na kanceláriu NR SR. S pozdravom poslankyňa NR SR JUDr. Viera Kučerová."

Asistent poslanca Otta Brixiho (Smer) odpovedal: „Pán poslanec bude využívať notebook, aký mu pridelí Národná rada Slovenskej a bude ho využívať výlučne na prácu v prospech občanov Slovenskej republiky." Dodal, že hodnotu a technické vybavenie počítača bude schopný posúdiť, až keď ho bude mať fyzicky v rukách.

Podľa poslanca Petra Fitza (Smer) boli otázky tendenčné, a preto na ne odmietol odpovedať. Aj napriek tomu poskytol k veci stanovisko, ktoré odoslal zo svojho súkromného iPadu: „Je povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť vhodné pracovné podmienky pre zamestnanca spolu s nástrojmi, ktoré nevyhnutne potrebuje k práci. Zariadenia ako notebooky, tablety jednoznačne slúžia ako jeden z pracovných nástrojov pre poslanca NR SR. Teda som zato aby všetci poslanci mali túto možnosť." Dodal, že nie je kompetentný komentovať sumu.

Komplexnú odpoveď poslal Andrej Hrnčiar (Most). Od NR SR notebook nemá. Používa smartfón, tablet, notebook aj stolový počítač. Prezradil, že vlastní iPhone, iPad, MacBook aj MacPro, a preto žiadnu ďalšiu techniku nepotrebuje. Ak však nový notebook dostane, bude ho využívať v regionálnej poslaneckej kancelárii v Martine, kde na ňom bude pracovať študentka vysokej školy. „Ako gesto pre občanov používam svoj plat, ktorého časť dávam ľuďom v núdzi alebo z neho podporujem rôzne kultúrne a športové aktivity," uzavrel.

Čo dodať? Rád by som konštatoval, že sa medzi poslaneckými nováčikmi našlo aspoň povzbudivých sedem statočných. Viaceré z odpovedí však ani zďaleka statočné neboli. Počet tých, čo neodpovedali, dokumentuje hĺbku úpadku parlamentných mravov. A niektoré z citovaných odpovedí tento smutný obraz, žiaľ, potvrdzujú.

Pôvodne mal byť tento blog polemikou o tom, či majú, alebo nemajú poslanci nárok na počítače od štátu a ak áno, v akej hodnote. Avšak ignorantský prístup parlamentných nováčikov tému zredukoval na otázku elementárnej politickej slušnosti.

Na základe tejto skúsenosti sa teda ešte raz pýtam, na čo sú nám poslanci, ktorí nemajú odvahu otvorene odpovedať na niekoľko otázok. Chápem, že sú im nepríjemné. Lenže poslanec, ktorí nechce reagovať na pálivé témy, si nezaslúži zastupovať nás v parlamente a poberať za to mimoriadne slušný plat.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?