Ako pravica (ne)podporuje živnostníkov

Autor: Pavel Pětioký | 28.2.2012 o 8:04 | (upravené 28.2.2012 o 8:32) Karma článku: 7,63 | Prečítané:  1221x

V poslednej dobe, mám taký pocit, že sa politikom „darí" nachádzať riešenia, ako čo v najväčšej miere (ne)podporovať živnostníkov, pričom táto skupina ľudí nemá istotu, či ďalší mesiac vôbec budú mať nejakú zákazku a majú tak príjmy každý mesiac v inej výške. Živnostníci sú odkázaní na svoju šikovnosť, či a koľko dokážu v priebehu roka zarobiť.

Je viacero vecí, ktorými sa tzv. pravici podarilo znepríjemniť život živnostníkom. Jednou z nich je zníženie nezdaniteľnej časti základu dane z pôvodných 4025,75 €, ktorú si daňoví poplatníci uplatňovali v rokoch 2009 a 2010 na súčasných 3559,30 €. To znamená, že živnostník, ktorí bude mať za rok 2011 rozdiel medzi príjmami a výdavkami rovnajúci sa pôvodnej odpočítateľnej položke, zaplatí do štátnej kasy daň vo výške 88,62 €, hoci v rokoch 2009 a 2010 za rovnaký príjem daň neplatil.

Spravodlivejšia nezdaniteľná časť základu dane, by pritom bola čiastka, ktorá by sa rovnala dvanásť násobku aktuálnej minimálnej mzdy. Pre rok 2011, by vychádzala vo výške 12 x 327,20, teda 3924,40 €, pre tých, ktorí by podnikali po dobu 12 mesiacov za uplynulý rok. Nezdaniteľná časť základu dane pre tých, ktorí by mali živnosť menej ako 12 mesiacov v roku, by sa rovnala násobku počtu mesiacov a minimálnej mzdy.

Bolo by to spravodlivé aj kvôli tomu, že živnostník mesačne platí odvody do poisťovní minimálne vo výške 112,66 € do sociálnej poisťovne a 47,58 € do zdravotnej poisťovne, bez ohľadu na to či v daný mesiac niečo zarobí. K tomu ešte treba dodať ako minister financií Mikloš bojoval za to, aby sa živnostníkom zvýšili odvody do poisťovní a verím tomu, že ak sa tento človek dostane do vlády bude túto myšlienku opäť presadzovať.

Ďalšou ranou pre remeselníkov je zníženie paušálnych výdavkov. Ešte minulý rok si pri podávaní daňových priznaní za rok 2010 remeselníci mohli znížiť svoj daňový základ o paušálne výdavky až vo výške 60%. Dosluhujúca pravicová vláda však od minulého roku paušálne výdavky zjednotila pre všetkých živnostníkov na 40%. Pôvodne plánovali v rámci daňovo-odvodovej reformy okresať paušálne výdavky na maximálne 200 € mesačne, čo im našťastie zatiaľ nevyšlo.

Pán minister práce sociálnych vecí a rodiny zase plánoval obmedzenie príspevkov na podnikanie pre začínajúcich živnostníkov. Do budúcna sa taktiež tejto myšlienky zrejme nevzdá.

Podľa predbežných prieskumov pred predčasnými parlamentnými voľbami sa už snáď po týchto voľbách nebudeme musieť obávať ďalších „pravicových" experimentov na živnostníkoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?