Seriózna pracovná ponuka alebo podvod (najhrubšieho zrna)?

Autor: Pavel Pětioký | 23.1.2012 o 7:26 | (upravené 23.1.2012 o 7:32) Karma článku: 15,53 | Prečítané:  4360x

V období posledných týždňov, sa mi od viacerých známych ľudí dostali do uší informácie o praktikách jednej nemenovanej spoločnosti, ktorá má pracovisko neďaleko bratislavského nákupného centra Polus. Preto považujem za dôležité na to upozorniť. Táto nemenovaná spoločnosť ponúka na prvý pohľad mnoho veľmi výhodných pracovných príležitostí s možnosťou nadštandardných príjmov.

Prvé podozrenie môže uchádzač o zamestnanie získať pri telefonickom kontakte, keď ho pozývajú na pracovný pohovor pričom neuvedú názov spoločnosti, ale len adresu, na ktorú má prísť.

Ďalšie podozrenia môže človek získať pri príchode na pracovný pohovor, keď po vstupe do budovy za ním zamknú vchodové dvere a uvedú ho do čakárne, kde ho nechajú chvíľu čakať s ďalšími uchádzačmi o zamestnanie, vraj aby zvýšili dôveryhodnosť tejto pracovnej ponuky.

Následne uchádzačov pozvú do kancelárie, kde prebieha samotný pracovný pohovor. Zvláštnosťou na samotnom pracovnom pohovore je, že ho robia s dvoma alebo viacerými uchádzačmi naraz.

O samotnej pracovnej ponuke a spoločnosti, v ktorej má uchádzač pracovať, sa dozvie úplné minimum, nezaujímajú ich vo väčšej miere ani jeho odborné skúsenosti a vedomosti, skôr ich otázky smerujú k tomu, aké má mesačné výdavky a aký plat si predstavuje. Jedna s uchádzačiek uviedla, že si predstavuje svoj čistý mesačný príjem vo výške okolo 500 eur, načo jej pracovníčka spoločnosti odpovedala, že je to málo, a že nech si stanoví za cieľ aspoň 1000 alebo 1300 eur.

Nakoniec uchádzačom odovzdajú ešte niekoľko bezcenných informácií a oznámia im, že ich budú telefonicky informovať o tom, či postúpili do druhého kola výberového konania.

Opäť prichádza čas, aby pridali na dôležitosti tejto pracovnej ponuky a až o niekoľko dní kontaktujú uchádzačov s tým, že postúpili do druhého kola pohovorov a aby si zo sebou priviedli niekoho s rodiny, ktorý im pomôže zhodnotiť výhody pracovnej pozície.

Druhý pohovor prebieha obdobne. Zamknuté vchodové dvere, hmlisté informácie o pracovnej ponuke, opäť vyzdvihnuté ohurujúce výšky zárobkov ich pracovníkov a potom prichádza k bodu zlomu. Oznámia uchádzačovi, že každé podnikanie niečo stojí, a že ak chce pre nich pracovať, musí vložiť vstupný poplatok vo výške viac ako 1000 eur, a že je potrebné, aby sa rozhodol ihneď, nakoľko o túto pozíciu má záujem viacero ľudí. Ak sa uchádzač rozhodne prijať túto ponuku, musí do dvoch dní zaplatiť uvedený vstupný poplatok, hlavne kvôli tomu, aby nemal dostatok času na to, aby si to riadne premyslel.

Najviac ľudí odradí už prvý pracovný pohovor, ďalších ten druhý na ktorom sa dozvedia o vstupnom poplatku. Na internete som sa dozvedel, že sa žiaľ našli aj takí, ktorí im tento poplatok uhradili a čuduj sa svet v tejto spoločnosti sa nedočkali žiadnych ohurujúcich zárobkov, ktoré im sľubovali a snažia sa z toho dostať čo najrýchlejšie von.

Na internete som sa dočítal, že niektorí z takto podvedených ľudí už aj podali na nemenovanú spoločnosť trestné oznámenia. Podobné prípady sú známe aj v ČR.

Plus pridám aj moju skúsenosť s touto firmou. Nebolo žiadnym problémom nájsť si jeden s ich inzerátov na internetovej stránke a tak som sa rozhodol zavolať im. Po úvodných pozdravoch som sa spýtal, či je ponuka, ktorú majú na internete ešte aktuálna. Pracovník spoločnosti mi hneď odpovedal: „áno samozrejme ak máte záujem môžete prísť k nám do firmy zajtra v poobedných hodinách na pohovor". Tak som mu povedal, že fajn a rozlúčili sme sa. Na tomto telefonáte mi prišlo neštandardné, keďže majú na internete viacero pracovných ponúk, že sa ma ani neopýtal o akú pracovnú pozíciu by som mal vôbec záujem. Nezaujímalo ho ani aké mám skúsenosti, ani nechcel, aby som mu pred pohovorom zaslal životopis, čo býva bežnou praxou u serióznych firiem.

Preto je dôležité, aby si uchádzači o zamestnanie dávali pozor na to, do akej spoločnosti sú pozvaní na pracovný pohovor a skôr než sa rozhodnú prijať pracovnú ponuku, mali by si o danej spoločnosti nájsť dostatok informácií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?