Prečo podporovať participatívny rozpočet ?

Autor: Pavel Pětioký | 9.1.2012 o 7:58 | (upravené 9.1.2012 o 13:39) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  908x

V tomto článku, by som Vám chcel na úvod v krátkosti predstaviť participatívny rozpočet ako taký a ďalej rozpísať, prečo je užitočné a potrebné podporovať projekt participatívneho rozpočtu v mestách a obciach.

 

Participatívny rozpočet je v podstate proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a zároveň prijímať dôležité rozhodnutia. Občan tak nielen volí, ale aj priamo vstupuje do procesu rozhodovania o prioritách, ktoré sa týkajú jeho mesta, mestskej časti alebo obce.

Je preto dôležité, aby prišlo k oživeniu aktívnej účasti ľudí na veciach verejných, pretože kto iný pozná lepšie potreby a nedostatky v meste či mestskej časti ako jej obyvatelia, ktorí tu žijú. Prostredníctvom participatívneho rozpočtu verejnosť môže vo svojom meste spolurozhodovať o využívaní časti mestského rozpočtu. Takýto nástroj priamej demokracie je v súčasnosti využívaný v desiatkach európskych miest, najmä v anglických, francúzskych, holandských a nemeckých samosprávach aj v mestách v krajinách Južnej Ameriky. V minulom roku bol spustený pilotný projekt participatívneho rozpočtu aj v našom hlavnom meste.

Cieľom zavedenia participatívneho rozpočtu v mestách a mestských častiach je hlavne podpora zvyšovania transparentnosti, záujmu ľudí o veci verejné, ako aj možnosti pre obyvateľov prichádzať so zaujímavými nápadmi na projekty v rámci participatívnych komunít. V participatívnych komunitách sa stretávajú obyvatelia, ktorí majú záujem ovplyvniť to, akým spôsobom budú použité prostriedky s mestského alebo miestneho rozpočtu, do ktorého vkladajú finančné prostriedky aj prostredníctvom svojich daní a poplatkov.

Obyvatelia každého mesta odvádzajú finančné prostriedky do „mestskej kasy" vo forme dane z nehnuteľnosti, poplatkov za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu a iné administratívne poplatky, preto si myslím, že majú právo rozhodnúť aj o tom, ako bude použitá aspoň časť s týchto finančných prostriedkov.

Tieto uvoľnené financie budú použité na občianske projekty, ktoré vytvoria samotní obyvatelia mesta v rámci participatívnych komunít (napr. komunity mládeže, seniorov, vzdelávania, životného prostredia, dopravy, kultúry, atď.). Pri takomto systéme sa projekty predložené komunitami odsúhlasujú na verejnom zvažovaní, na ktorom sú prítomní vždy dvaja zástupcovia (delegáti) všetkých participatívnych komunít daného mesta či mestskej časti.

Je dôležité, aby sa každým rokom zvyšoval počet aktívne zapojených obyvateľov v týchto komunitách, preto je nevyhnutné, aby boli na tento účel vyčlenené dostačujúce finančné prostriedky z daného rozpočtu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?