Výstavba nájomných bytov a nízkoenergetických a pasívnych domov

Autor: Pavel Pětioký | 3.1.2012 o 7:56 | (upravené 3.1.2012 o 8:23) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  2224x

Mladí ľudia na Slovensku majú problém po ukončení štúdia a zamestnaní sa, zaobstarať si vlastné bývanie. Tento zásadný problém by mohli z časti vyriešiť nové nájomné byty financované z eurofondov, ktoré by mali byť prednostne určené pre mladé rodiny a sociálne slabších obyvateľov. Byty by mali byť určené aj pre slobodné matky, ktoré nemajú inú možnosť bývania.

V súčasnosti je veľký nedostatok nájomných bytov a preto by malo prísť k väčšej podpore výstavby takýchto bytov, ktoré týmto ľuďom na potrebný čas zaistia strechu nad hlavou, kým si z ich príjmov nebudú môcť dovoliť financovať vlastný byt alebo rodinný dom.

Výstavba by mohla byť realizovaná najmä podľa katalógových projektov overených firiem, ktoré už majú skúsenosti s podobnou výstavbou. Takéto projekty predstavujú úsporu finančných prostriedkov na cene projektovej dokumentácie a zaručujú overenú kombináciu materiálov pri výstavbe.

Ďalšou výhodou katalógových projektov býva aj umiestnenie bytov vhodných pre vozíčkarov s profesionálnou úpravou na časti prízemia objektov.

Tento systém by zabezpečil ľuďom stabilitu v otázke bývania a pomohol mladým rodinám v ich ďalšom rozvoji.

 

Výstavba nízkoenergetických a pasívnych domov je dôležitá najmä z ekologických a ekonomických dôvodov nakoľko pri efektívnej výstavbe prichádza k úspore energií na vykurovanie vo výške viac ako 60%.

Jedným z hlavných dôvodov nízkeho záujmu ľudí na Slovensku o výstavbu takýchto typov domov je najmä skutočnosť, že v súčasnosti je takáto výstavba na Slovensku veľmi slabo podporovaná.

V západnej Európe štáty už dlhé roky rôznymi formami úspešne podporujú tento spôsob výstavby domov (napríklad v susednej Českej republike a Rakúsku).

Výstavba takýchto domov by mohla byť podporená aj štátnym príspevkom, ako tomu je aj v iných krajinách. Nárok na príspevok by bol limitovaný aj maximálnou úžitkovou plochou domu (cca. 150 m2) a výška príspevku by bola odstupňovaná podľa veku žiadateľa (napríklad do dvoch kategórií 18 - 29 rokov a 30 a viac rokov).

Myslím si, že je dôležité podporovať ekologickejšiu výstavbu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.


Už ste čítali?