Výstavba nájomných bytov a nízkoenergetických a pasívnych domov

Autor: Pavel Pětioký | 3.1.2012 o 7:56 | (upravené 3.1.2012 o 8:23) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  2232x

Mladí ľudia na Slovensku majú problém po ukončení štúdia a zamestnaní sa, zaobstarať si vlastné bývanie. Tento zásadný problém by mohli z časti vyriešiť nové nájomné byty financované z eurofondov, ktoré by mali byť prednostne určené pre mladé rodiny a sociálne slabších obyvateľov. Byty by mali byť určené aj pre slobodné matky, ktoré nemajú inú možnosť bývania.

V súčasnosti je veľký nedostatok nájomných bytov a preto by malo prísť k väčšej podpore výstavby takýchto bytov, ktoré týmto ľuďom na potrebný čas zaistia strechu nad hlavou, kým si z ich príjmov nebudú môcť dovoliť financovať vlastný byt alebo rodinný dom.

Výstavba by mohla byť realizovaná najmä podľa katalógových projektov overených firiem, ktoré už majú skúsenosti s podobnou výstavbou. Takéto projekty predstavujú úsporu finančných prostriedkov na cene projektovej dokumentácie a zaručujú overenú kombináciu materiálov pri výstavbe.

Ďalšou výhodou katalógových projektov býva aj umiestnenie bytov vhodných pre vozíčkarov s profesionálnou úpravou na časti prízemia objektov.

Tento systém by zabezpečil ľuďom stabilitu v otázke bývania a pomohol mladým rodinám v ich ďalšom rozvoji.

 

Výstavba nízkoenergetických a pasívnych domov je dôležitá najmä z ekologických a ekonomických dôvodov nakoľko pri efektívnej výstavbe prichádza k úspore energií na vykurovanie vo výške viac ako 60%.

Jedným z hlavných dôvodov nízkeho záujmu ľudí na Slovensku o výstavbu takýchto typov domov je najmä skutočnosť, že v súčasnosti je takáto výstavba na Slovensku veľmi slabo podporovaná.

V západnej Európe štáty už dlhé roky rôznymi formami úspešne podporujú tento spôsob výstavby domov (napríklad v susednej Českej republike a Rakúsku).

Výstavba takýchto domov by mohla byť podporená aj štátnym príspevkom, ako tomu je aj v iných krajinách. Nárok na príspevok by bol limitovaný aj maximálnou úžitkovou plochou domu (cca. 150 m2) a výška príspevku by bola odstupňovaná podľa veku žiadateľa (napríklad do dvoch kategórií 18 - 29 rokov a 30 a viac rokov).

Myslím si, že je dôležité podporovať ekologickejšiu výstavbu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?