Cesty 1. triedy pripomínajú tankodromy

Autor: Pavel Pětioký | 23.3.2011 o 8:58 | (upravené 23.3.2011 o 9:47) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1408x

Už ste asi taktiež stihli zaregistrovať vyhlásenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa, že cesty 1. triedy na Slovensku sú vo veľmi zlom stave, hlavnou príčinou tohto problému je dlhoročné zanedbávanie z hľadiska obnovy a opráv týchto ciest. Ja by som žiaľ tieto cesty nazval skôr zalátané tankodromy

Vraj do konca marca tohto roku ministerstvo chce vypísať súťaž na  obnovu ciest 1. triedy v rozsahu 100 km, za vyše 16,5 milióna eur. Je pravda, že je potrebné niekde začať, ale ak budú stále dookola používať ten nekvalitný asfalt ako doteraz, o 1-2 roky máme tento problém opäť na stole. Preto by som uvítal, keby kompetentní radšej porozmýšľali nad tým, že keby sa použil kvalitnejší materiál pri opravách ciest, ako napríklad v susednom Rakúsku, nemusel by sa problém s opravou ciest na rovnakých úsekoch riešiť každý rok a tým by sa v podstate zefektívnila ich oprava. Je pravda, že za vyčlenené peniaze by sa neopravilo 100 km ciest, ale napríklad len 60-65 km, ale nemuseli by sme tieto cesty budúci rok o takomto čase opäť opravovať a tieto financie by sa použili na opravu iných ciest, ako sa to robí v iných vyspelých krajinách EÚ.

Ďalšia informácia sa týkala,  už projektovo pripravovaného balíka, ktorý pôjde na opravu 40 mostov na cestách 1. triedy, ktoré sú v rámci infraštruktúry z hľadiska techniky a bezpečnosti v najhoršom stave.

Ďalej sa pripravuje niekoľko súťaží na rekonštrukciu ciest 1. triedy v rozsahu pokrývajúcom 500 km, tieto projekty by sa podľa vyjadrenia pána ministra mali financovať z európskych zdrojov a zo štátneho rozpočtu. V tomto prípade opäť platí, že menej je niekedy viac a tak by bolo vhodnejšie pre opravy použiť kvalitnejší materiál.

Podľa pána ministra je v nevyhovujúcom stave vyše 1000 km ciest 1. triedy a viac než 130 mostov na cestách 1. triedy. S toho vyplýva otázka, čo sa na ministerstve robilo doteraz? Keď sme sa dostali až do takého nelichotivého stavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?