Ako si splniť svoje povinnosti včas? Aké hrozia sankcie?

Autor: Pavel Pětioký | 14.3.2011 o 7:26 | (upravené 14.3.2011 o 9:07) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  1545x

Nachádzame sa už v polovici marca a nájdu sa ľudia, ktorí si svoje povinnosti odkladajú na poslednú chvíľu alebo si nie sú istí, či majú povinnosť podať daňové priznanie. Každý by sa mal riadne zamyslieť nad tým, aby si splnil svoju povinnosť voči daňovému úradu a zdravotnej poisťovni včas, nakoľko za nepodanie daňového priznania, alebo nepodanie ročného zúčtovania hrozia poriadne sankcie.

Daňové priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za minulý rok a ročné zúčtovanie do zdravotných poisťovní je potrebné podať do 31. marca 2011. Stále je veľké množstvo ľudí, ktorý si túto svoju povinnosť nesplnili a odkladajú ju na poslednú chvíľu. Na čas, keď sa na spomínaných inštitúciách nachádzajú najväčšie rady a ročné zúčtovanie za zdravotné poistenie už nebude možné zaslať elektronickou formou pre vyplnenie.

Ak príslušná osoba podá daňové priznanie po lehote, minimálna pokuta pre fyzickú osobu je 33,19 € a pre právnickú osobu je minimálna pokuta 66,38 €. Najviac však môže správca dane za podanie daňového priznania po príslušnom termíne vyrubiť pokutu 16.596,95 €.

Ak príslušná osoba nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, minimálna pokuta pre fyzickú osobu je už slušná čiastka a to 331,93 €, teda takmer 10 tisíc bývalých Slovenských korún. Pre právnické osoby je to 1659,66 €, teda takmer 50 tisíc bývalých Slovenských korún. Maximálna možná pokuta, ktorú môže správca dane vyrubiť je vo výške 49.791 €, čo už naozaj nie je zanedbateľná čiastka.

Za nepodanie ročného zúčtovania do zdravotnej poisťovne hrozí poistencom  taktiež poriadna pokuta. V prípade nesplnenej povinnosti môže poistencovi Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložiť pokutu do výšky 165 eur a platiteľovi až do výšky 3319 eur, teda takmer 100 tisíc bývalých Slovenských korún. Rovnakou sankciou môžu obdarovať aj tých, ktorý si nesplnia povinnosť úhrady nedoplatku v platnom termíne.

Ak sa nachádzate medzi daňovníkmi, ktorí nestihnú podať daňové priznanie v riadnom termíne, môžete požiadať daňový úrad o predĺženie lehoty. Právo požiadať o odklad podania daňového priznania má každý.

Je pravdepodobné, že od budúceho roka sa ročného zúčtovania zdravotných odvodov zbavíme. Nakoľko sa hlasno hovorí o zákone, ktorý by zúčtovanie preniesol výlučne na plecia zdravotných poisťovní.

Všetkým, ktorý si ešte len plánujú splniť svoju povinnosť, želám pevné nervy a aby stratili čo najmenej svojho vzácneho času.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?